الدمن یا سفالوسرئوس


الدمن

شرایط نگهداری کاکتوس زیبای الدمن یا سفالوسرئوس
بومی مکزیک و عاشق هوای گرم و خشک به همراه آفتاب درخشان می باشد. موهای بلند این کاکتوس برای حفظ گیاه از آسیب نور زیاد و سرما در زادگاه اصلی اش می باشد. در بیرون از خانه توانایی رسیدن تا ارتفاع 1.3 متر را دارد اما بصورت کاشت در گلدان رشد بسیار آرامی دارد.
کاکتوس الدمن بیشتر بصورت گیاه خانگی و در گلدان به خوبی نگهداری می شود و در کلکسیون علاقه مندان به گیاهان مینیاتوری می تواند در ظروف مخصوص در تمام طول عمر در اندازه کوچک باقی و زنده بماند. برای نگهداری در منزل به نور جنوبی ساختمان و دمای حداقل 15 درجه سانتیگراد نیاز دارند . برای رشد بهتر، در دمای کمتر از 15 درجه به گیاه اجازه خواب زمستانی دهید.
چگونه یک کاکتوس الدمن پرورش دهیم؟
از ترکیب خاک بسیار سبک نسبت به سایر کاکتوس ها استفاده کنید. از گلدان های لعاب دار سفالی به هیچ وجه استفاده نکنید. این گیاه خاک خشک را بیشتر ترجیح داده و آبیاری زیاد باعث بیماری یا پوسیدگی گیاه می شود.
کاکتوس پیرمرد به آفتاب و هوای گرم نیاز دارد. شما باید این گیاه را به دقت هر چند روز وارسی کنید تا از عدم حضور حشرات که ممکن است پشت موها پنهان باشند، مطمئن شوید.
نگهداری کاکتوس الدمن
بین وعده های آبیاری روی خاک تا ارتفاع 5 سانتی کاملا خشک باشد. در زمستان آبیاری را تا یک یا دوبار در طول فصل کاهش دهید.
در اوایل بهار از کود های مناسب کاکتوس استفاده کنید تا احتمال گلدهی گیاه افزایش یابد. در زادگاه اصلی میوه گیاه به طول 2.5 سانت می رسد که در کشت گلخانه ای این مورد به ندرت دیده می شود.
تکثیر کاکتوس از طریق بریدن یا کاشت بذر
کاکتوس اُلدمن به راحتی به وسیله بریدن و کاشت بذر قابل تکثیر می باشد. البته بذر ها زمان زیادی می برد تا به اندازه یک کاکتوس واقعی تبدیل شود ولی به هر حال این روش ارزان است. همچنین می تواند به عنوان پروژه ای تفریحی برای ارتقای استعداد کودکان تعریف شود.
در روش بریدن قسمت های بریده باید برای چند روز در محیط خشک نگه داری شود. سپس قطعه بریده را در یک ترکیب ماسه ای سبک قرار دهید. محیط باید معتدل و با نور مناسب و دمای حداقل 20 درجه سانتیگراد باشد. برای ریشه دار کردن بهتر تا شروع ریشه دهی آبیاری نکنید. بعد از آن می توانید مثل یک کاکتوس بالغ با آن رفتار کنید.

Telegram.me/HomeGardening